Učení zimní přírody a její medicína

30.12.2023

Při sledování zimní přírody můžeme vnímat její zimní rytmus, který je velmi pomalý, tichý a plný odpočinku. Energie země je stažena hluboko do kořenů i do půdy. Učení zimní krajiny nám tedy našeptává, abychom také odpočívali, zve nás k vnitřní obnově, rozjímaní i integraci.

Je to čas, který nás dlouhými večery láká nejen k většímu fyzickému i duševnímu klidu, ale také k nicnedělání :). Můžeme cítit i větší potřebu duševní výživy, kterou si v ostatních částech roku tolik nedopřáváme. Pohádky a příběhy v období vánoční času v nás mohou probudit snění a kontakt s našimi nejhlubšími potřebami. A tak se snadno může stát, že rozjímaní, ticho a pozornost obrácená dovnitř se může stát naší nejvzácnější medicínou, kterou si nakonec můžeme dát jen a jen my sami. 

dopřejme si (ji) 

Pokud byste cítili, že byste trochu klidu a rozjímaní potřebovali jako sůl, ale vaše tělo i hlava ne a ne zpomalit tempo, posdílím s vámi několik tipů a rad, které mě samotné pomáhají zpomalit, uzemnit se a hlavně dodávají teplo do těla. Začneme od hrubozrnného (fyzické výživy), pokračovat budeme péčí o tělo a zakončíme jemnohmotnou (duševní) výživou.  

Výživa hlubokých tkání těla:

Na úrovni těla je výživa hlubokých tkání, uvolnění i rozproudění tepla a energie to, na co často ve spěchu zapomínáme, ale je to zároveň i to, co našemu tělu dodává sílu a výživu v dlouhodobém horizontu.

  • do bylinkových čajů je vhodné přidat kořeny bylin jako je například pampeliška, čekanka; pro podporu ledvin můžete zase sáhnout po přesličce rolní nebo zlatobýlu; pro uklidnění je zase vhodná třezalka (ale pozor má mnoho kontraindikací, kdy se užívat nesmí)

opatrně s užíváním bylin, i tady platí všeho s mírou a pokud si nejste jistí, jestli danou bylinku můžete při svém zdravotním stavu, zeptejte se raději svého lékaře

  • pokladem zimního času jsou pravidelné vývary (zeleninové, masové, kostní)

  • z ájurvédy se můžeme inspirovat zlatým mlékem, které je takovým elixírem na nervozitu, vnitřní neklid i nespavost; moje nejoblíbenější zimní verze obsahuje mléko, špetku ghí, soli, kurkumy, pepře a muškátového oříšku

Zimní rituální péče o tělo:

Péče o tělo nám v čase největší tmy i zimy může přinést větší důvěru v sebe sama, vytváří pocit bezpečí v našem těle a je často i znamením, že máme sebe na prvním místě.

  • dopřejte si solnou, bylinkovou koupel i ájurvédskou olejovou koupel
  • mými pravidelnými společníky při zimních večerech jsou solné bylinkové pytlíky, které při použití doplňují teplo do těla a podporují ledviny (pro začátek si můžete udělat solné pytlíky – na ně potřebujete dva bavlněné pytlíky velké alespoň jako pěst a sůl; pytlíky je důležité dobře zavázat, aby vám se vám z nich sůl nevysypala; nahřejte je v troubě cca 20min při teplotě 70-80°C a poté si je přiložte na ledviny, kostrč nebo chodidla a užívejte si jejich hřejivost; doporučuji sůl po čase obměnit; nedoporučuji při menstruaci, zánětech i po operacích apod.)

Duševní výživa v zimním čase:

V období zimy můžeme vnímat i její stinný aspekt, který můžeme pociťovat jako strach, obavu, nejistotu, proto je tolik důležité pozvat i do svého světla vědomí tyto pocity a pozorovat, co nám chtějí říct a pak je zase klidně odložit. Nemusíme je rozvíjet a hledat jejich kořeny, ale spíš jen vyslechnout příběhy, které nám pocit/mysl vypráví. Duševní výživou je nám vše, co nám přináší nejen radost, lehkost, podporuje klid, ale také vzbuzuje zájem, zvědavost, touhu objevovat, zkoušet i poznávat.

Pro někoho může být hlubokou výživou v čase zimy ruční tvoření – malování, psaní, pletení, háčkování nebo pečení. Pro jiného bude tím potřebným prosté nicnedělání, dlouhý a kvalitní spánek, tiché večery a pomalá rána. Někdo může cítit touhu studovat něco nového, v nějaké oblasti se vzdělat a rozvíjet. Stejně tak to může být péče o náš domov, naše přátelství i vztahy a hluboké rozpravy s nejbližšími. Naši duševní výživu ale můžeme najít i v činnostech, které běžně děláme celý rok a jsou nám kotvou - meditační nebo jógová praxe, procházky, naše osobní zájmy.

Podobně jako příroda se ve svém zimním rytmu chystá na opětovný růst, kvetení a své další plody. Můžeme i my přemýšlet, čemu se chceme věnovat, co chceme rozvíjet, po jakých plodech toužíme. A pokud to nevíme a ani s tím nemáme kontakt, nevadí. On nám život stejně něco přinese, tak to prozatím můžeme jen pozorovat a jakmile nám život něco nabídne, rozhodněme se, jestli to je opravdu to, po čem toužíme, nebo si počkáme na něco dalšího :)