Osobní (vědomé) zastavení
~ vytváření posvátného prostoru v čase adventu a Zimního slunovratu ~
~ každodenní malé rituály péče o sebe i svůj osobní prostor ~
Mé osobní zastavení mě dovedlo ke sdílení různorodé péče o tělo i o svůj osobní prostor. Tuto formu péče ráda nazývám jako formu energetické péče nebo zazdrojování a inspirace k ní vychází často ze samotné přírody, tradic nebo z ájurvédy. Takové vědomé zastavení spolu s rituály je příležitostí, kdy se věnujeme jen sami sobě; znovu se propojujeme s naší vlastní přirozeností a dovolujeme si plně vnímat vše, co se v nás odehrává. Máme tak možnost navrátit se do svého vlastního středu i ukotvení ve své vlastní esenci i podstatě. Jednoduchá péče o sebe i o prostor může být běžnou součástí všedních dní, nebo si nás může více volat právě v období jako jsou slunovraty, čas adventu, rovnodennosti, naše narozeniny a podobně. Určitě i vás napadne spoustu událostí, kdy by taková péče na mnoha úrovních měla pro vás smysl.
Vytváření osobního posvátného prostoru bylo také součástí inspirace, která vznikla v rámci Průvodce rostlinnou říší, takže mnoho zde sdíleného bude mít své kořeny právě tam. Avšak spolu s předvánočními úklidy a nastávajícím Zimním slunovratem s vámi chci sdílet i další možnosti, jak si toto období zpestřit, nebo ho udělat přinejmenším více barevným i voňavým :)
~ Ranní i večerní masáž chodidel teplým olejem ~
Jednoduchá péče, na kterou vám stačí váš oblíbený olej, který doporučuji mírně zahřát a ráno nebo večer nanést na chodidla. Vzhledem k před-slunovratovému období pro olejovou péči ráda využívám bylinné oleje a to buď měsíčkový nebo třezalkový. Pokud takové oleje nemáte, doporučuji sezamový, mandlový nebo klidně i slunečnicový. Pro tuhle péči je důležitá pravidelnost - doporučuji si z toho udělat malý rituál, který bude pomalým ponorem do času noci, nebo součástí klidného začátku nového dne. Péče teplým olejem zklidňuje nervový systém, má schopnost nás tzv. uzemnit a také nám dodat takový pocit měkké peřinky :), která nám dodává teplo, když je třeba.
- nezapomeňte, důležité je olej jemně zahřát :)
~ Bylinková koupel a sprcha ~
Bylinková koupel nebo sprcha je jednou z mých nejoblíbenějších bylinkových radostí :) Pro mě osobně je vždy koupel nebo sprcha vzácným a láskyplným okamžikem a velmi rychle mě dokáže "přepnout" v mém vnitřním prožívání. Ten prožitek je často doslova, jak kdyby se instantně má hlava, nervový systém i emoce uklidnily a uvnitř mě se rozlil klid.
~ Bylinková koupel ve vodě s odvarem z rostlin (i s rostlinami) ~
Do teplé vany si můžete přidat sušené květy (v létě samozřejmě i živé) a do vody si také přidejte odvar z bylin. Množství bylin je v tomhle směru velmi individuální záležitostí - běžné bylinkové texty často uvádějí 50g sušených bylin a 2 litry vody, převařit a nechat 10-15min luhovat. Ve starých textech M. Treben najdete i množství 200g bylin do vany :) Vždy záleží na tom, zda je to koupel s léčivým potenciálem (například sedací koupele v přesličce rolní pro podporu ledvin), nebo zda jde spíše o relaxační záležitost.
~ Bylinková sprcha ~
Dalším nádherným způsobem, jak si dopřát vytvoření posvátného prostoru a osobní zastavení je také bylinná sprcha. Pro bylinnou sprchu potřebujete pouze bylinný odvar (viz výše), který si necháte vychladnout na příjemnou teplotu a svou (běžnou) sprchu jím buď začnete, nebo ukončíte. Pro odvar můžete používat sušené, ale i čerstvé byliny - čerstvých bylin pro odvar můžete použít více než bylin sušených.
- pro koupele, sprchy a popřípadě i oleje se vyhněte rostlinám, které mají fotosenzitivní nebo dráždivý efekt na vaši pokožku nebo i nervový systém (např. třezalka pokud se další dny vystavujete slunci; kopřiva a jiné pichlavé rostliny); pozor na prokrvující koupele/odvary v těhotenství nebo po porodu a při kojení
~ Bylinné dýmy, aneb vydymování sebe a prostoru ~
Vydymování, vykuřování prostoru/sebe prostřednictvím zapálení bylin je velmi jednouchým způsobem, jak opečovat sebe nebo svůj prostor jinak, než jste třeba běžně zvyklí. Je to moment, kdy se můžete na chvíli zastavit a pomyslně odevzdat vše, co již nepotřebujete a nechat kouř, ať vše odnese. Běžně se o vydymování hovoří jako o "očistě" prostoru/sebe na energetické úrovni - můžeme to tak samozřejmě vnímat i byliny za tímto účelem pálit. Pálení bylin je však také způsobem, jak můžeme harmonizovat sami sebe i prostor a dodat určitou kvalitu do samotného prostoru nebo do našeho energetického pole, resp. do našeho života :)
Rozhodete-li se vydymování zkusit, mějte vždy otevřené doma okno; zapalte rostlinu a můžete dým z rostliny nechat rozprostřít kolem svého těla - můžete začít od nohou a intuitivně nechat dým stoupat nebo ho směřovat až do oblasti kolem hlavy. Pokud máte potřebu přinést esenci rostliny také do samotného prostoru, projděte s dýmem místnost (od jednoho rohu k druhému a doporučuji končit v rohu u okna :)); můžete dým z byliny použít také na vaše meditační/relaxační místo nebo projít celý byt/domov. Smyslem vydymování není mít co nejvíce kouře v prostoru, ani ho nechceme nutně přímo vdechovat. Spíše je důležité vnímat během vydomování, proč jsme se pro zapálení byliny rozhodli a nechat na sebe působit/v prostoru samotný dým a jeho kvality působit. Po dokončení vydymování je vhodné z místnosti na chvíli odejít a nechat ji alespoň několik minut vyvětrat a až poté zavřít okno.
Na vydymování můžete používat (nejedovaté) byliny, které znáte z divoké přírody, nebo koupit svazky/směsi bylin pro to určené. Pro mě osobně je vydymování bylinami jednou z cest, po které sáhnu právě v momentech, kdy se potřebuji zastavit a přeladit. Sama si velmi ráda pro sebe (ale i pro ostatní) tvořím osobní nebo rituální svazky, které většinou používám po nějakou dobu.
- v před-slunovratovém období a v čase adventu, kdy příroda spí můžete použít na vydymování rostliny jako je například borovice, smrk, jmelí, jedle, cypřiš
- můžete si samozřejmě také nasbírat pryskyřici a použít kamna nebo uhlík na její roztopení :)
~ Bylinné odvary pro očistu domova ~
Nádherným způsobem, jak si očistit domov, když nejsme úplně příznivci dýmu, je bylinný odvar, který můžete přidat do vody, kterou používáte při utírání prachu, nebo k umývání nábytku.
Bylinný odvar (například třezalkový, pelyňkový, rozmarýnový) můžete také použít ve formě spreje a použít jej do prostoru, nebo pro sebe - podobně jako byste používali bylinné dýmy.
Pokud se vám nechce používat sprej, můžete do odvaru namočit hadr, kterým uklízíte a tak zběžně vymést kouty domova :)
~ Slunovratové zdobení domova ~
Období před Zimním slunovratem, kdy jsou nejdelší noci, nás tak trošku zve k osobnímu zastavení, které může být pro vás letos velmi vědomé - dovolené a svým způsobem nakonec i přirozené. Zkuste si možná jen sami chvíli navnímat, jestli své osobní zastavení potřebujete a pokud ano, tak jak dlouhé a výživné má být? :)
Slunovrat je svátkem znovuzrození světla a vítání síly slunce. Tradičně se zapalují ohně a pálí se například slunovratové poleno pro podporu světla. Já vás však letos chci pozvat ke zdobení domova stále-zelenými rostlinami, které symbolizují nekonečnost života a přináší do prostoru také svou jedinečnou vůni. Možná už takové rostliny máte na adventním věnci, ale zkuste si letos také doma pověsit jmelí, udělat výzdobu z břečťanu, nebo jen větvičku smrku/jedle/borovice s rolničkou nebo nějakou světlou mašličkou do zádveří, ať vám při příchodu domu udělá radost a připomene vám, jaké období právě teď je :)
A nezapomínejte na to, že i kdybyste neměli čas na malé rituály nebo adventní úklid, mnohem důležitější je vnímání osobního posvátného prostoru uvnitř sebe.
My sami jsme ztělesněním posvátnosti, přirozenosti i úplnosti a skrze tvoření i péči si to můžeme sami sobě připomínat.
Přeji vám nádherný čas adventu a krásný Zimní slunovrat
♡