Jarní období - divoké byliny a ájurvédská sebepéče
S jarními dny můžeme vidět, že za okny se vše zelená, stromy začínají kvést a svět se zase plní barvami. Venku je najednou živo – slyšíme zpívat ptáky a bzučí kolem nás první hmyz. Jak kdyby se celá příroda začínala probouzet. Často na jaře cítíme vnitřní potřebu se sladit s tím, co vidíme v přírodě, ale občas nevíme jak. Proto jsem pro vás připravila pár tipů, jak se jednoduše sladit s jarním cyklem přírody.
Jarní příroda nám ukazuje, že je čas se probudit, rozpohybovat v sobě životní energii a začít zase rozkvétat :). Můžeme stejně tak i cítit potřebu "odlehčit", zbavit se všeho, co nás tíží nebo je nepotřebné a to nejen na úrovni těla, ale také mysli. Pokud v počátcích jara cítíme těžkost, pomalost v těle i na duši, máme pocit zatuhlosti, stagnace nebo nevysvětlitelného smutku a strachu, je to znamením, že je čas něco změnit a podpořit tělo i mysl. V ájurvédě pro označení takového pocitu můžeme najít termín "áma". Áma znamená vše "nestrávené" a to může být nejen jídlo, ale také myšlenka, emoce, informace, zážitek i vnější stimul. Vše, co jednou vstoupilo do našeho těla/vnímání a nebylo rozpoznáno, zpracováno a zůstalo tzv. nehybné.
V dnešní době se můžeme často setkávat s tím, že je potřeba "jarní očisty, detoxu", ale sama tohle označení příliš ráda nemám. Evokuje mi to, že je s námi něco v nepořádku a je potřeba se toho zbavit. Mnoho z nás nepotřebuje nějaké radikální krátkodobé změny. Spíš si myslím, že největší výzvou pro nás bývá udržet si i malé (prospěšné) změny, když se pro ně rozhodneme. Pro mě osobně je mnohem důležitější vytvářet prostor pro nové věci, navracet se do rovnováhy, střídmosti i přirozenosti ve všech rovinách svého života.
Proto vnímám jarní období jako takovou vstupní bránu do nového s pozvánkou i výzvou k tomu, abychom o sebe pečovali, odložili vše nepotřebné nebo to ještě stihli i zkompostovat :). Zasejme nová semínka našeho nového já, abychom se pořád cítili (sami sebou).
Jednou z nejjednodušších a zároveň pro naše těla nejpřirozenějších jarních "ladiček" jsou divoké byliny, které se nám začínají ukazovat všude v přírodě. Můžeme si je snadno nasbírat při procházce a přidat do našich jarních salátů nebo na chleba. Také si z nich můžeme vytvořit jarní bylinné elixíry ve formě bylinných odvarů nebo květových macerátů.
Bylinky, které teď hojně můžeme potkat v přírodě: fialky, sedmikrásky, ptačinec, popenec, plicník, medvědí česnek, pampelišky, svízel, kopřivy, hluchavky, prvosenku, jahodník
- Ve velké hojnosti můžeme na našich zahrádkách, v lese i u vody nacházet Ptačinec prostřední (žabinec). Jeho všudypřítomnost nám připomíná, že je čas probudit naši vitalitu i nezdolnost :). Obsahuje mnoho minerálů i vitamínů, pomáhá při zahlenění i s čištěním krve a lymfatického systému. Má jemně chladivou kvalitu a je to jedna z jarních bylin, kterou můžeme přímo konzumovat a chutná podobně jako mladá kukuřice nebo hrášek. Stejně tak je skvělý i pro přípravu čaje.
- Pokud půjdete v blízké době lesem a zůstane vám na nohavici přilepená část byliny, pravděpodobně jste potkali bylinu s názvem Svízel přítula. Svízel hojně roste v lese i v okolí lesních cest. Je bylinou, která pozitivně působí na náš lymfatický systém, podporuje čištění krve – používá se do mastí při kožních ekzémech a suché kůži. Můžeme ho použít pro přípravu čaje, tinktury i bylinné šťávy.
- Další bylinkou, která stojí určitě za povšimnutí (a je mou oblíbenou) je Popenec obecný (břečťanovitý). Popenec má takovou jemně aromatickou chuť, tak možná ne každému bude chutnat, ale je možné ji přidat do salátu, bylinkové soli, bylinkového másla nebo z něj udělat koření do polévky. Slovenský název bylinky je "zádušník", což krásně napovídá, že je to bylina, která se často používala na průduškové astma. Pomáhá však i s obyčejným nachlazením i bolestí v krku i zažívacích trápeních.
Všechny bylinky je vhodné konzumovat na jaře, když jsou čerstvé, mladé a křehké. Opatrně s jejich užíváním v těhotenství (neužívejte popenec) i pokud je budete sbírat pro děti. I tady platí všeho s mírou a pokud si nejste jistí, jestli danou bylinku můžete při svém zdravotním stavu, zeptejte se raději svého lékaře.
Určitě při jarních procházkách nevynechejte kvítka, která se začínají všude objevovat a udělejte si květový macerát (nechte přes noc květy luhovat ve vodě). Já mám nejraději květovou vodu z květů pampelišek, sedmikrásek, fialek a často přidám i lístek z lesních jahod :)
Kdo nechcete sbírat bylinky a přesto byste si chtěli věnovat jarní péči, mám pro vás pár (doslova :)) jednoduchých ájurvédských metod, které můžete využít. Jednou z nejuniverzálnějších je ájurvédské
pití horké vody po dobu alespoň jednoho týdne. Já osobně si vařím horkou vodu
na celý den a dám si ji do termosky, ze které pak po douškách upíjím. Vodu je
potřeba alespoň 10min vařit (nejlépe v nerezové/keramické nádobě na ohni)
a poté ji pít pravidelně každou půlhodinu až hodinu - vždy dva až tři doušky (voda by měla být horká, ale aby se dala pít). Skrze pravidelné pití je lepší si převařit větší množství vody, než si ji každou chvíli vařit. To
největší kouzlo je právě v tom, že se voda alespoň 10min vaří. Pocitově ji
pak můžete vnímat jinak – je taková měkčí a jak kdyby se snadněji pila :) Pití horké vody pomáhá
odplavovat z těla stagnaci/zatuhlost a můžete to pocítit nejen na svém
trávení, ale také ve svalech/kloubech, v uvolnění nervového systému, rozproudění lymfy a jak už asi
tušíte, tak také v mysli.
Pokud vnímáte, že změny jarního počasí a častější vítr vám nedělají vůbec dobře a cítíte se rozlítaní a neukotvení, zkuste olejovou ´péči a každé ráno nebo večer před spaním si namasírujte chodidla sezamovým olejem (může být i teplý).
Jaro je také skvělým časem pro masáže i pravidelný pohyb, můžete trávit více času v přírodě a pozorovat ji. Poseďte si chvilku u řeky a vnímejte, jak se se začátkem jara voda pročišťuje a odplavuje staré listí a vše, co se přes zimu nahromadilo. Můžete se propojit se svými rostlinnými průvodci a postupně se všemi elementy. Krásně vás také může uzemnit a propojit s jarním cyklem práce na zahrádce, vytrhávání plevele (ano, i to k jaru patří :)) a sázení nových semínek. Pokud nemáte zahrádku, vytvořte si doma květináč s oblíbenými bylinkami, abyste je během roku mohli pozorovat, jak se proměňují, nabírají na síle nebo kvetou.
Věřím, že jste v jarních bylinkách i v ájurvédské péči našli pro sebe jednoduchou inspiraci, jak se sladit s přírodou a možná i touhu jít se projít ven a vnímat, co se vlastně v té přírodě teď děje? :)
♥️
Pokud cítíte, že byste se chtěli o bylinách dozvědět více, zvu vás na do Průvodce rostlinnou říší, jehož brána se bude opět otvírat v červnu nebo se připojte na některý z bylinkových pobytů letošního roku.